Rozwój współpracy polsko-gruzińskiej

O możliwościach współpracy, wymiany handlowej, eksportu i inwestowania w Gruzji mówiono we Wrocławiu, podczas forum polsko-gruzińskiego. Wydarzenie organizowane przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Polsko-Gruzińską Izbę Przemysłowo- Handlową, poprzedza misję gospodarczą do Gruzji, która planowana jest na kwiecień br. Główne obszary planowanej między Dolnym Śląskiem a Gruzją współpracy to: sprzedaż maszyn i urządzeń, taboru kolejowego i tramwajów, współpraca z rynkiem budowlanym, turystycznym i spożywczym.

Polsko-gruzińskie forum biznesowe odbyło się we wtorek 23 stycznia w siedzibie DAWG we Wrocławiu i było kolejnym wydarzeniem gospodarczym, które ma pomóc dolnośląskim firmom w wejściu na gruziński rynek z towarami i usługami. W spotkaniu uczestniczyło 25 przedsiębiorców, którzy o swoich planach biznesowych mieli okazję porozmawiać bezpośrednio z ambasadorem Gruzji w Polsce.

Sytuacja w Gruzji jest mocno rozwojowa, dynamiczna. Taki czas rozwoju zawsze wspiera biznes. Jak podkreślił pan ambasador, Gruzja nas potrzebuje- naszej technologii, towarów, doświadczenia i kapitału, a gruziński rząd chce wspierać współpracę pomiędzy prywatnymi firmami. Z pewnością to dla nas atrakcyjny rynek, już podjęliśmy próby znalezienia odbiorców i jestem przekonany, że współpraca się rozwinie – mówi Marcin Lerner ze spółki FIAB z Kątów Wrocławskich. FIAB, który jest producentem dużych maszyn przemysłowych wykorzystywanych transporcie, przemyśle obronnym, czy przy budowie obiektów (stadiony, lotniska), z powodzeniem sprzedaje swoje towary aż w 70 krajach świata. Gruzja ma być kolejnym.

– Staramy się stwarzać jak najlepsze warunki dla biznesu. Mamy liberalne podejście do systemu podatkowego, umowy o wolnym handlu z Unią Europejską i Chinami, przeszliśmy wiele reform. Polskę traktujemy jako jednego z najważniejszych naszych partnerów, który otworzy nas na Europę – podkreśla Ilia Darchiashvili, ambasador Gruzji w Polsce, który był gościem honorowym wrocławskiego forum.

2016 roku województwo dolnośląskie nawiązało pierwsze kontakty biznesowe, naukowe i kulturalne z Gruzją. Na kwiecień planowana jest misja gospodarcza przedsiębiorców i samorządu Dolnego Śląska do Tbilisi i Batumi.

Liczymy na kolejne kontrakty naszych firm i rozwinięcie współpracy m.in. w dziedzinie zdrowej żywności, promocję naszego programu „Dolny Śląsk. Zielona dolina żywności i zdrowia” realizowanego na bazie porozumienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Urzędu Marszałkowskiego – mówi Ewa Mańkowska, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, która będzie przewodniczyła kwietniowej misji gospodarczej do Gruzji.

Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, która wraz z UMWD organizuje misję do Gruzji, zaznacza, że wsparcie samorządu ułatwia nawiązanie relacji biznesowych, a także stanowi gwarancję bezpieczeństwa podejmowanych inwestycji.

Gruzini poszukują przede wszystkim usług o charakterze wykonawczym – widzimy obszary współpracy w zakresie przemysłu ciężkiego, przemysłu metalowego, specjalistów wysokich technologii. Chcemy być również oknem dla Gruzji na Europę. Z drugiej strony liczymy, że nasi eksporterzy, poprzez Gruzję, będą uczestniczyć w wymianie handlowej z krajami azjatyckimi – tłumaczy Hubert Papaj.

Forum polsko-gruzińskie poprzedziło spotkanie ambasadora Gruzji z wicemarszałkami województwa dolnośląskiego Ewą Mańkowską i Jerzym Michalakiem. Tematami spotkania były m.in. udział dolnośląskich firm budowlanych w powstawaniu infrastruktury drogowej w Gruzji oraz organizacja w Polsce Forum Pracy dla sektora IT. Gruzini chcą promować u nas swoich informatyków i programistów oraz stwarzać im możliwości pracy w Polsce.

Gruzja to jeden z najlepiej rozwijających się krajów w tamtej części świata z PKB na poziomie 5%. Gruzja jest szybko rozwijającym się krajem. Jest liderem liberalnych reform gospodarczych wśród krajów postsowieckich. System regulacyjny oferuje korzystne warunki prowadzenia biznesu, co potwierdzają corocznie wysokie 9 miejsce w raporcie Doing business 2018. Zdecydowane reformy pozwoliły na praktycznie całkowite wyeliminowanie drobnej korupcji.

Głównymi partnerami handlowymi Gruzji są: Turcja, Rumunia, Azerbejdżan, Chiny, Armenia, Ukraina, Niemcy, Bułgaria i Stany Zjednoczone. Polska w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku – wysyłamy głównie farmaceutyki, kosmetyki, chemię gospodarczą, maszyny i urządzenia, żywność przetworzoną, pojazdy, meble, mięso. Suma obrotów towarowych między Polską i Gruzją w 2016 r. wyniosła 126,1 mln USD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *