Laureatka z Sydney zaśpiewa w Kudowie

Do soboty 27 sierpnia trwa 54. Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Na miłośników muzyki klasycznej czekają wspaniali artyści, którzy zabiorą publiczność w świat diw operowych i wielkich kompozytorów.

Trudno w tym tygodniu znaleźć wolne miejsce w Kudowie. Festiwal, który trwa już ponad pół wieku jest naprawdę wielkim wydarzeniem i przyciąga rzesze wielbicieli. Przyjeżdżają od lat, by w tym malowniczym dolnośląskim uzdrowisku spotkać prawdzie gwiazdy muzyki. W tym roku taką gwiazdą jest bez wątpienia Anna Patrys. Jeleniogórzanka, która w 2014 podbiła serca publiczności i jury telewizyjnego show Mam Talent, wygrała jesienią 2014 roku prestiżowy konkurs wokalny w Sydney. Nasza sopranistka wywalczyła Grand Prix konkursu im. Elizabeth Connell. Anna Patrys była jedyną Europejką, która doszła do finału tego konkursu.

Patrys pokonała śpiewaczki o znacznie większym doświadczeniu scenicznym. W finale wykonała zróżnicowany repertuar: arię Leonory „Tacea la notte placida” z „Trubadura” Verdiego, „Cabalettę” i „Kołysankę” z „Żywotu rozpustnika” Strawińskiego, pieśń „Morgen” R. Straussa oraz Elżbietę z „Tannhäusera” i „Liebestod” z „Tristana i Izoldy” Wagnera.

Na wyjazd do Australii Anna Patrys musiała sama zebrać pieniądze. Prowadziła nawet specjalną akcję na funpage`u i opłacało się. Na co dzień nasza sopranistka nie jest nigdzie zatrudniona (przynajmniej tak było do czasu konkursu w Sydney). Na kudowskiej scenie Teatru Zdrojowego zobaczymy ją dziś wieczorem o godz. 20 w recitalu „Okrutne i kruche – operowe Heroiny”. Wcześniej, o godz. 16 w Pijalni Zdrojowej odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Wanda Ziembicka.

Program na czwartek

godz. 12.00 Hejnał Festiwalowy

Balkon Teatru Zdrojowego

 

godz. 12.05 Pijalnia – Sala koncertowa

Wykład red. Piotra Nędzyńskiego – „Maria Fołtyn wśród największych sopranów

swoich czasów”

 

godz. 16.00 Pijalnia – Sala koncertowa

Spotkanie z Anną Patrys, laureatką Grand Prix konkursu wokalnego im. Elizabeth Connell w Sydney

Prowadzi red. Wanda Ziembicka

 

godz. 17.00 Kościół św. Bartłomieja, ul. Stanisława Moniuszki
Koncert Chóralny

Chór Sta Allegro /Kudowa/

Robert Wajler – dyrygent
w programie utwory m. in. St. Moniuszki

 

godz. 20.00   Teatr Zdrojowy
Recital wokalny

„Okrutne i kruche – operowe Heroiny”

Anna Patrys – sopran

laureatka Grand Prix oraz Universal Music Award Międzynarodowego Konkursu Wokalnego dla Sopranów Dramatycznych Elizabeth Connell Prize, Sydney 2014

Mirosław Gąsieniec- fortepian

W programie arie m. in. St. Moniuszki, G.Verdiego, G.Pucciniego, A.Dvoraka, R.Wagnera

 

Galeria z pierwszego dnia festiwalu

IMG_7697 IMG_7694 IMG_7693 IMG_7689 IMG_7714 IMG_7715

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *