Jelenia Góra szacuje straty po burzach

Trwa szacowanie szkód po deszczach, które padały przez cały weekend. Szczególnie gwałtowne były w czwartek 14 lipca.

– Pomimo naprawdę intensywnych opadów – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry – w odróżnieniu od innych miejscowości, o których było głośno w telewizji, nie nastąpiły u nas większe straty. Trochę wody zgromadziło się w obszarze SP 13, deszcz i wiatr spowodowały też uszkodzenie części dachu na obiekcie Urzędu Miejskiego przy ul. Sudeckiej. Ujawniło się kilka ubytków w jezdniach, zostały wypłukane niektóre miejsca prowadzonych robót ziemnych, ale nie ma nawet w przybliżeniu strat, jakie były naszym udziałem w poprzednich latach. Faktem jest, że włożyliśmy mnóstwo pracy i pieniędzy w systematyczne oczyszczanie studzienek kanalizacyjnych, wloty do kanałów były wolne od gałęzi, itp., więc woda spływała szybko.

„Ogniową próbę wody” przeżył stadion miejski. – Poddawaliśmy go próbie wody w trakcie odbioru po remoncie murawy – przypomniał J. Łużniak – ale wtedy wylaliśmy ok. 50 l wody/ 1 m kwadr. A w czwartek spadło w Jeleniej Górze… 95 litrów/ 1 m kwadr.! I to w relatywnie krótkim czasie – od godz. 3.00 do 20.00. Takich ekstremalnych warunków z reguły obiekty sportowe nie wytrzymują, a zdaniem specjalistów na naszym boisku można było niedługo po ustaniu opadów rozgrywać mecz, i to w znakomitych warunkach.

Nie można wykluczyć, że pod niektórymi odcinkami jezdni nastąpiły niewidoczne wypłukania gruntu, ale właśnie dlatego ekipy MZDIM przejeżdżają ulice poszukując potencjalnych zagrożeń.

Z kronikarskich zapisów: w Jeleniej Górze spadło 14.07. 95 mm wody, w Jakuszycach (gdzie z reguły pada więcej) 85 mm, w Szklarskiej Porębie – 80, a w Kamiennej Górze niemal dwukrotnie mniej, niżu nas, bo 49 mm. Zostaliśmy w swoisty sposób wyróżnieni przez aurę, ale bez negatywnych skutków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *