Od jutra Europa na widelcu

Już po raz szósty Biuro Promocji Miasta zaprasza na wielką kulinarną imprezę organizowaną dla uczczenia pierwszych wolnych wyborów. W tym roku będzie to już 25-lecie, a jednocześnie 10. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Tematem przewodnim będzie Europa regionów, a tegoroczna edycja zaskoczy nowościami!

Festiwal, któremu tradycyjnie patronują Robert Makłowicz i Piotr Bikont, będzie trwał aż pięć dni. W programie, jak co roku, wiele atrakcji.
4 czerwca rozpoczniemy jarmarkiem produktów i potraw europejskich, który potrwa do 8 czerwca, po raz pierwszy tradycyjnych potraw będzie można próbować także na jarmarku. Jarmarkowi towarzyszyć będą targi książki kulinarnej. Tego samego dnia kolejna nowość – warsztaty na Uniwersytecie Przyrodniczym. W Centrum Nauk o Żywności i Żywieniu chętni dowiedzą się, jakie są  „Fakty i mity kuchni dietetycznej”. Na warsztaty obowiązują zapisy.
5 czerwca w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się konferencja „Europa regionów. Polska regionów”. To także nowe wydarzenie, poświęcone tradycji i nowoczesności w kuchni, pod patronatem prof. dr hab. Romana Kołacza. W programie wiele ciekawych wykładów, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych – wejściówki będą do odbioru w kasie kina.
6 czerwca to dzień truskawki i szparaga! Podczas pokazów kulinarnych na scenie będzie można zobaczyć, co da się wyczarować z tych bardzo popularnych owoców oraz coraz bardziej popularnych warzyw, a także jak można je ze sobą łączyć. Dodatkową atrakcją będzie smażenie konfitur i pieczenie chleba. W tym dniu odbędzie się także Konkurs na Najlepsze Smaki Dolnego Śląska oraz pierwszy dzień warsztatów piwowarskich w Browarze Mieszczańskim. W programie również dwa koncerty: polsko-ukraińskiego zespołu Hoverla i polskiego zespołu Chluba.
7 czerwca odbędzie się tradycyjna biesiada „Europy na widelcu”. W tym roku serwowane będą potrawy z 16 regionów europejskich. Rozpoczniemy, jak co roku, paradą kucharzy, a następnie Robert Makłowicz i Piotr Bikont oficjalnie zaprezentują publiczności tegoroczne menu. W programie, oprócz degustacji, m.in. pokazy kulinarne na scenie, koncert chorwackiego mistrza harmonijki – Tomislava Golubana, warsztaty kulinarne oraz teatrzyk dla dzieci, konkursy i zabawy. Na zakończenie wystąpi WrocLove Big Band ze Stanisławem Soyką. Specjalną atrakcją będzie tort, którym poczęstujemy zebranych na rynku gości! Jako wydarzenia towarzyszące odbędą się VI Wrocławski Turniej Nalewek, IV Wrocławska Potyczka Destylatów Owocowych i I Konkurs Win Domowych oraz drugie spotkanie bloggerów kulinarnych, kolejny dzień trwać będą warsztaty piwowarskie w Browarze Mieszczańskim.
Tegorocznej edycji towarzyszy konkurs na najlepsze danie z truskawek i szparagów przygotowany przez platformę kulinarną cooklet.com.
Każdego roku „Europa na widelcu” gromadzi tysiące smakoszy, którzy z chęcią degustują potrawy z różnych zakątków Starego Kontynentu. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *