Nowy Ford Ranger dla GRM PCK Wrocław

 

W ostatnich tygodniach ratownicy z Grupy Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu wzbogacili się o nowoczesny samochód ratowniczy przystosowany do pracy w trudnym terenie.

Samochód został zakupiony w całości dzięki wsparciu sponsorów i jest efektem ponad rocznych starań ratowników-ochotników o zdobycie środków na wymianę bardzo wysłużonych pojazdów.
Nowy Ford Ranger jest specjalnie przygotowany do działań operacyjnych (wyposażony m.in. w zestawy oświetleniowe i sprzęt do ewakuacji poszkodowanych) i znacznie usprawni realizację zadań prowadzonych przez GRM PCK Wrocław, pozwalając dotrzeć ratownikom do celu w sposób szybki i niezależny od okoliczności.
W ostatnich miesiącach problemy z mobilnością znacznie ograniczały możliwość szybkiego reagowania Grupy. Bez sprawnych pojazdów, mimo dobrego wyszkolenia i profesjonalnego sprzętu, nie mogła ona osiągnąć odpowiedniej gotowości i zdolności mobilizacyjnej, co jest fundamentem istnienia tego typu jednostek ratownictwa specjalistycznego .
Przed ratownikami stoi kolejne wyzwanie: muszą zdobyć środki na wymianę drugiego samochodu, bardzo wysłużonego Fiata Ducato. Dopiero po pozyskaniu drugiego pojazdu ratownicy będą mogli spać spokojnie, mając pewność,  że  o dowolnej porze dnia i nocy będą w stanie, z całym potrzebnym sprzętem ratowniczym i medycznym, szybko i bezpiecznie dojechać na miejsce zdarzenia i dzięki temu jeszcze skuteczniej wypełniać swoje zadania.
Grupa Ratownictwa Medycznego PCK „Wrocław” jest ponad 30-osobową jednostką ratownictwa ochotniczego. Na tle innych tego typu jednostek w kraju wyróżnia się zarówno charakterem działalności, jak i specyfiką zawodową swoich członków – skupia w swoich szeregach lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych oraz inżynierów różnych specjalności. Wszyscy Ratownicy działają jako wolontariusze. Jednostka ta od 16 lat nieodpłatnie realizuje misję pomagania poszkodowanym w wypadkach i katastrofach, współpracując z zawodowymi strukturami systemu ratownictwa. W tym okresie wypracowali sobie opinię rzetelnej jednostki ratowniczej, będącej pełnoprawnym partnerem zawodowych podmiotów ratowniczych. 
Ratownicy PCK z Wrocławia są doceniani również na polu ogólnopolskim i międzynarodowym. Brali udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych ćwiczeniach ratowniczych współpracując m.in. z zespołami z Czech, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Belgii, Finlandii, Białorusi czy USA. Tydzień temu uczestniczyli w międzynarodowych ćwiczeniach odbywających się w Niemczech i mających na celu wypracowanie zasad współpracy pomiędzy Polską, Niemcami i Austrią w przypadku działań przeciwpowodziowych.
Ratownicy GRM PCK Wrocław brali również udział w wielu działaniach ratowniczych, w tym m.in.: po zawaleniu się Hali Targowej w Katowicach w 2006 roku, podczas powodzi w 1997 i 2010 roku i w Strefie Kibica UEFA na Rynku we Wrocławiu. Współpracują również z Urzędem Miejskim we Wrocławiu, dbając o bezpieczeństwo obywateli podczas wielu imprez masowych odbywających się na terenie naszego miasta.
Grupa dysponuje Polowym Punktem Medycznym, który jest największym (ponad 120 metrów kwadratowych) i najlepiej wyposażonym tego typu mobilnym ambulatorium polowym będącym w dyspozycji jednostki ratownictwa ochotniczego w kraju. Wykorzystywany jest między innymi w trakcie dorocznych spotkań młodzieży w Lednicy, na które przybywa około 80 000 uczestników. GRM zajmuje się także profilaktyką, edukacją oraz zabezpieczeniami medycznymi. Odpowiadała m.in. za przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy ponad 650 wrocławskich wolontariuszy przed EURO 2012. Wszystkie pozyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczane są na doposażenie jednostki oraz stałe podnoszenie umiejętności ratowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *