Sztuka Kulinarna. Historia Brzydoty

 

Już w najbliższy piątek w foyer Sceny na Świebodzkim niepowtarzalna okazja do wspólnego gotowania z Wrocławskim Teatrem Pantomimy! Na godzinę przed przedstawieniem „Historia brzydoty” w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej spotkamy się z Marylą Musidłowską – dziennikarką kulinarną i pasjonatką gotowania oraz z Adamem Królikowskim – stylistą i twórcą kostiumów do spektaklu „Historia brzydoty”. Goście WTP opowiedzą o jedzeniu jako źródle zdrowia i przyjemności, a aktorki pokażą Państwu jedzenie jako źródło cierpień. 

Wszystkich, którzy przy rezerwacji lub zakupie biletów powołają się na hasło Sztuka kulinarna czeka miła niespodzianka – bilety na każdy dzień w specjalnej cenie 10 zł!
Zapraszam 16 maja, godz. 18.00, Scena na Świebodzkim!
Kolejne przedstawienia 17 i 18 maja, godz. 19.00.
Historia brzydoty Anny Piotrowskiej w bolesny i wnikliwy sposób dotyka problemu anoreksji. Niejedzenie stało się jednym z najpoważniejszych problemów psychicznych naszych czasów. Nie dajmy się zastraszyć modzie na rozmiar XXS! Bądźmy modni i zdrowi – jedząc!
SZTUKA KULINARNA, czyli jak jeść ze smakiem i ze świadomością, jak jeść i wyglądać dobrze. Gotowanie i spotkanie poprowadzą Maryla Musidłowska i Adam Królikowski.
Zapraszamy 16 maja o godzinie 18.00 przed przedstawieniem Historia brzydoty. Widzimy się na foyer Sceny na Świebodzkim Teatru Polskiego.
W menu znajdzie się m.in. biało-czerwona Pavlova, czyli prawdziwe źródło rozkoszy i sposób na uwiedzenie każdego, nawet najwybredniejszego podniebienia!
Wstęp na SZTUKĘ KULINARNĄ za okazaniem aktualnego biletu na przedstawienie Historia brzydoty.
Partnerem eventu jest Restauracja PIEPRZ I WANILIA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *