Koncert inspirowany muzyką ludową

DSC 6696Koncert z okazji Roku Kolbergowskigo odbędzie się 14 maja o godz. 18.00 w Auli  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.

 

 

Utwory inspirowane polskim folklorem zagrają uczniowie i pedagodzy zgorzeleckiej szkoły muzycznej. Usłyszymy zarówno proste, ludowe przygrywki w wykonaniu najmłodszych, jak i oryginalne aranżacje na zespół perkusyjny.  Inicjatorem tej imprezy jest nauczyciel klasy perkusji- Krzysztof Palmowski, który wraz z Dorotą Adaszewską, poprowadzi koncert.
Oskar Kolberg był dziewiętnastowiecznym kompozytorem i badaczem polskiej, głównie ludowej kultury. Swoją pracę opisał w 33 tomach monografii regionalnych pod charakterystycznym tytułem: „ Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce.” Oskar Kolberg w realiach Polski porozbiorowej wierzył, że zachowanie tradycji, stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu państwa. Jego dzieło pozostaje prawdziwą skarbnicą wiedzy o polskiej wsi i jej zwyczajach, wciąż wykorzystywaną przez kompozytorów, nauczycieli i badaczy.
6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.
Zapraszamy na koncert inspirowany muzyką ludową, z przyśpiewkami, popularnymi melodiami, gdzie zaprezentują się różni instrumentaliści. Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *