Układ planetarny w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

 

Motywem przewodnim wystawy Układ planetarny, powstałej w oparciu o nietypową koncepcję, sytuującą się na styku wielu dziedzin: kosmologii, kosmogonii, astronomii, metafizyki i sztuk wizualnych – jest Układ Słoneczny. każdy z ośmiu prezentowanych na ekspozycji artystów otrzymał swoją planetę, która poprzez właściwości, charakter, jak i symboliczne zakorzenienie najlepiej odzwierciedla i charakteryzuje prezentowaną przez niego twórczość.

Wystawa stanowi prezentację twórczości ośmiu artystów, z których każdy reprezentuje inną planetę Układu Słonecznego: Merkury – Katarzyna Kmita, Wenus – Monika Konieczna, Ziemia – Daniel Krysta, Mars – Zdzisław Nitka, Jowisz – Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Saturn – Łukasz Huculak, Uran – Karolina Jaklewicz i Neptun – Marek Starzyk. Grupa różnorodnych pod względem stylistyczno-formalnym, współczesnych realizacji artystycznych zestawiona została tutaj z bezcennym, szesnastowiecznym Epitafium Nikolausa Jenkwicza-Posadowskiego, który pojawi się na wystawie w formie hologramu wyświetlanego w jednej z przestrzeni ekspozycyjnych. 
Epitafium nie pełni na wystawie roli mu przypisanej – jest raczej swoistym odniesieniem interpretacyjnym, które konotuje wielopoziomową analizę pojawiających się tu – i przenikających się nawzajem – symboli, toposów, motywów, jak również tez i prawd wiary. To, co naukowe, przenika się z tym, co oparte w wierze. Dlatego też – pomimo bezpośredniego nawiązania w tytule do astronomicznego terminu – nie jest to wystawa o kosmosie. Jest to raczej wieloznaczeniowa wykładnia – tak lokalna, jak i globalna – o tym, co ziemskie, niebiańskie, ludzkie i duchowe zarazem.

Układ planetarny

Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28
16 maja – 21 czerwca 2014
Wystawa czynna pon.-pt. 10.00-18.00, sob. 12.00-16.00, wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *