Kryminalny Wrocław w Muzeum Archeologicznym – Arsenał Miejski

Muzeum Archeologiczne – Arsenał Miejski zaprasza na wystawę „Kryminalny Wrocław – Zbrodnie sprzed 100 lat” w dniach od 15.05 do 6.07.2014

Inspiracją do powstania wystawy stał się zbiór blisko 1200 szklanych diapozytywów znajdujących się w zbiorach Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ta niecodzienna i szerzej nieznana kolekcja jest częścią zbiorów dawnego Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki Naukowo-Przyrodniczej (Institut fűr gerichtliche Medizin und Naturwissenschaftliche Kryminalistik). Zbiór ten stanowią obok ciekawej dokumentacji fotograficznej również oryginalne preparaty medyczne, dawne narzędzia zbrodni oraz ilustracyjne materiały dydaktyczne z lata 1908 – 1945.
Po II wojnie światowej zbiór uległ częściowemu rozproszeniu i nie był nigdy przedmiotem odrębnego opracowania. Jego zróżnicowany charakter związany z dokumentowaniem zarówno ciekawych przypadków medyczno-sądowych, oględzin zwłok ofiar przestępstw, samobójstw, oraz wypadków komunikacyjnych rzuca nieco światło na rodzaj i charakter najpoważniejszych przestępstw popełnianych we Wrocławiu w I poł. XX wieku. Z zaprezentowanego materiału dowodowego dotyczącego zabójstw, niekiedy udaje nam się wyłowić informacje o sprawcy przestępstwa, motywów oraz sposobu jego działania, czy narzędzi zbrodni, którymi się posłużył. Pośród materiału ilustracyjnego odnajdujemy również fotografie dokumentujące tzw. przestępstwa seksualne oraz wykroczenia drogowe, w tym także wypadki ze skutkiem śmiertelnym.
Bardzo ważnym punktem wystawy jest historia wrocławskiej kryminalistyki. Wśród zachowanego materiału znajdują się ciekawe przykłady stosowania ekspertyzy broni palnej i amunicji, ekspertyzy badań dokumentów z rozwiniętymi już mocno badaniami pisma ręcznego, badania z zakresu toksykologii sądowej. Zachowana dokumentacja ilustruje proces badania zbrodni przez odpowiednie służby choćby na przykładzie pierwszych kryminalnych registratur opartych przede wszystkich o antroposkopie kryminalistyczną i daktyloskopie.
Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, materiały archiwalne znajdujące się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu i w zbiorach Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz prywatne zbiory Pana Michała Wepsięcia.
Kurator wystawy – prof. Maciej Trzciński (kierownik Muzeum Archeologicznego/pracownik Katedry Kryminalistyki Wydziału Prawa UWr.)
Wystawa płatna – 13 zł. – bilet normalny, 10 zł. – bilet ulgowy
Wstęp tylko dla osób pełnoletnich 
Na wystawie obowiązuje całkowity zakaz fotografowania oraz filmowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *