Rzymianie i Prusacy przejmują w weekend Halę Stulecia

Dym, strzały, wybuchy, huk, ucieczka, bieganie i opatrywanie. Już w najbliższy weekend, 10 i 11 maja, we wrocławskiej Hali Stulecia odbędzie się jedna z największych w Polsce imprez poświęconych rekonstrukcjom militarnym –
REKON 2014.

Ponad 300 rekonstruktorów pokaże umundurowanie i uzbrojenie, od starożytnego Rzymu przez XIXw. oddział pruski, aż po wojska Układu Warszawskiego, realia NRD/RFN, Ludowego Wojska Polskiego… Nie obędzie się również bez inscenizacji historycznych – początki II wojny światowej na Kresach II RP czy sytuacji z ’46 r., odbicia polskich więźniów z rąk KBW i NKWD. Czy można wyobrazić sobie lepsze warunki do nauki historii, niż obserwowanie emocjonującego spektaklu z aktorami ubranymi w oryginalne mundury i profesjonalnym komentarzem?

Bitwy na żywo i ciężki sprzęt

Oprócz inscenizacji, przez cały czas trwania imprezy będzie można oglądnąć, dotknąć, zrobić sobie zdjęcie z dziesiątkami oryginalnych wojskowych pojazdów różnych armii. Największe z nich, pojazdy opancerzone typu BRDM czy SKOT zawsze budzą największe emocje rodziców i zachwyt dzieci. A BTR-ów zobaczymy aż 3!
Czym jeszcze zaskoczy nas REKON 2014? Wszystkim, co wojskowe, a rzadko widziane. Na uwagę zasługuje pokaz musztry i strzelania z broni czarnoprochowej – gratka dla miłośników XVII i XIX w., a dla fanów marszowej nuty występy orkiestry. Co najciekawsze, współczesna Policja również zaprezentuje to, co ma najlepsze – np. robota „pracującego” przy wykrywaniu i unieszkodliwianiu ładunków wybuchowych. A jak wiadomo, lepiej go oglądać na imprezie niż w prawdziwym życiu.
W kuluarach i na zewnątrz znajdzie się kilka stoisk jednostek wojskowych, w tym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, WKU, Żandarmerii, a także Wojewódzkiej Komendy Policji. Organizatorzy zapraszają również na militarne stoiska handlowe – wielu wystawców będzie oferowało wojskowe drobiazgi, historyczne i współczesne.
Dla najmłodszych oraz tych nieco starszych – strzelnica interaktywna. To pierwsza tego typu atrakcja na imprezie militarnej, jako że inne są zazwyczaj organizowane na wolnej przestrzeni. Kuluary Hali Stulecia pozwoliły nawet na zmieszczenie repliki samolotu JAK-9.

Czy to jest bezpieczne?

Broń używana przez rekonstruktorów jest oryginalna – ale przerobiona w taki w sposób, żeby już nigdy nie służyła dla swoich pierwotnych celów. To, co robi huk, to „ślepaki”, czyli całkowicie bezpieczny nabój bez pocisku. Mimo to, teren wyznaczony pod inscenizacje jest ogrodzony w odpowiedniej odległości od widzów, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.
Również pojazdy prezentowane na wystawach nie będą kusić szaleńców pragnących nimi odjechać – nie mają paliwa, co uniemożliwi wszelkie tego typu manewry. Jednak ostrzegamy – podczas „Majowych Rekonstrukcji”, czyli inscenizacji bitew będzie głośno!

Wolę usiąść i posłuchać…

Imprezą współtowarzyszącą REKONowi 2014 jest seminarium – poświęcone udziałowi współczesnego Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju. Odbywać się będzie w dwóch blokach przez dwa dni trwania imprezy, w sali 33 i godzinach 10.10-12.10 i 13.30-15.30. 
Poprowadzi je m.in. mł. chor. w st. spocz. Andrzej Korus – weteran, uczestnik misji UNEF w Egipcie w 1979 r.
Ale nie tylko na seminarium możemy zasięgnąć informacji – każdy, kto chodzi w mundurze, ma na temat jego historii i pochodzenia sporą wiedzę i chętnie się nią dzieli. Obsługa wydarzenia (zielone koszulki z nazwą organizatora, Militarni Wrocław) pokieruje nas tam, gdzie chcemy się dostać i udzieli wszelkiej niezbędnej pomocy w odnalezieniu się na terenie Hali.

Zapraszamy na stronę organizatora i do zapoznania się z programem: www.militarniwroclaw.pl

III Wrocławska Prezentacja Grup Rekonstrukcji Historycznej i Pojazdów Militarnych dofinansowana została ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK – Program Bank Ambitnej Młodzieży. Wydarzenia towarzyszące III Wrocławskiej Prezentacji Grup Rekonstrukcji Historycznej i Pojazdów Militarnych REKON 2014: seminarium: „Udział Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju” i „Majowe rekonstrukcje” są współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej”

Atrakcje:

  • Rekonstrukcja-inscenizacja 39’ – sobota, 16.20, „W OBRONIE KRESÓW WSCHODNICH”,
  • Rekonstrukcja 46’ – niedziela, 12.20, „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”,
  • pokaz Policji – m.in. robot pirotechniczny (do rozbrajania ładunków wybuchowych),
  • pokazy musztry wojskowej w wykonaniu rekonstruktorów,
  • pokazy ratownictwa medycznego, prezentacja dawnego i nowoczesnego ambulansu – Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu,
  • pokaz straży pożarnej – sobota 14.00,
  • straż miejska – pokazy pojazdów i sprzętu,
  • koncerty orkiestr – niedziela, 13.00 wojskowa, 14.00 policyjna.

Szczegółowy program:

 

Sobota 10 maja 2014 r.
Wystawa:
godz. 10.00 – 18.00
kuluary Hali Stulecia, teren koło Hali Stulecia;
wystawcy: Grupy Rekonstrukcji Historycznych, pasjonaci historii, służby mundurowe, ratownicze, muzea, właściciele historycznych pojazdów wojskowych;
pokazy: służby mundurowe i ratownicze, Grupy Rekonstrukcji Historycznych
 
Wydarzenia towarzyszące:
Seminarium: Udział Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju 
     kuluary Hali Stulecia, Sala 33
     godz. 10.10 -12.10
     godz. 13.30 – 15.30
     ekspozycja: 10.00-18.00
 
Majowe rekonstrukcje:
      godz. 16.20 – rekonstrukcja z 1939 roku „W OBRONIE KRESÓW WSCHODNICH”
 
Niedziela 11 maja 2014 r.
Wystawa:
godz. 10.00 – 18.00
kuluary Hali Stulecia, teren koło Hali Stulecia;
wystawcy: Grupy Rekonstrukcji Historycznych, pasjonaci historii, służby mundurowe, ratownicze, muzea, właściciele historycznych pojazdów wojskowych;
pokazy: służby mundurowe i ratownicze, Grupy Rekonstrukcji Historycznych
 
Wydarzenia towarzyszące:
Seminarium: Udział Wojska Polskiego w misjach poza granicami kraju
     kuluary Hali Stulecia, Sala 33
     godz. 10.10 -12.10
     godz. 13.30 – 15.30
Majowe rekonstrukcje:
     godz. 12.30 – rekonstrukcja z 1946 roku „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *