Tadeusz Różewicz nie żyje

 

Rewicz croppedInformację o śmierci artysty przekazał Arkadiusz Filipowski, rzecznik wrocławskiego magistratu. – Świat stracił jednego z największych poetów. To również olbrzymia strata dla wrocławskiej kultury – powiedział Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Tadeusz Różewicz był związany z Wrocławiem od d 1968 roku. Od tego czasu publikował głównie na łamach „Twórczości”, „Odry” i „Dialogu”.

Choć za jego debiut uważa się wydany w 1947 r. tom „Niepokój”, to tworzył już przed II Wojną Światową. Juwenilia publikował między innymi w czasopismach Pod znakiem Marii i Czerwone Tarcze. W 1944 roku wydał, wraz z bratem Januszem, Echa Leśne, a dwa lata później zbiór satyrycznej prozy i poezji pt. W łyżce wody.  W latach 50. ukazały się kolejne tomy wierszy Różewicza: „Pięć poematów” (1950), „Czas który idzie” (1951), „Wiersze i obrazy” (1952), „Równina” (1954). Był jednym z pierwszych poetów, którzy zareagowali na okrucieństwa wojny nie tylko treścią poezji, ale zmianą jej formy poprzez odrzucenie romantycznego stylu pisania.

Jego najsłyniejszą sztuką jest napisana w 1959 roku „Kartoteka”, oprócz niej do kanonu wspólczesnej kultury weszły: „Białe małżeństwo”, „Stara kobieta wysiaduje”, „Odejście głodomora”, „Pułapka”, „Do piachu”. W latach 90. ogłosił dramat „Kartoteka rozrzucona”, dwa nowe zbiory wierszy „Płaskorzeźba” i „Recycling. zawsze fragment”, „Historię pięciu wierszy”, „Nożyk profesora”, „Matka odchodzi”, „szara strefa” i „Wyjście”.
Ostatnia większa publikacja Różewicza – „Kup kota w worku” – ukazała się w 2008 r. To zbiór wierszy i krótkich form prozatorskich.

Tadeusz Różewicz był wielokrotnie nagradzany. W 1991 nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomska, został laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta „za twórczość całego życia” w roku 1999. W 2000 otrzymał Nagrodę Literacką Nike za tom poetycki Matka odchodzi. W 1968, połowie lat 70. i na początku lat 80. Tadeusz Różewicz był poważnym kandydatem do Nagrody Nobla, jednak nagrodę w tamtym czasie otrzymał Czesław Miłosz. Jeden z najczęściej tłumaczonych polskich autorów, jego książki przełożono na 49 języków.

W październiku tego roku obchodziłby 93 urodziny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *