Bezrobocie spada, sprzedaż rośnie

altStopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,9 %- poinformował Główny Urząd Statystyczny. Poznaliśmy także najnowsze dane o sprzedaży detalicznej, które również okazały się lepsze od przewidywań analityków.

Dane GUS były lepsze niż wcześniejsze prognozy Ministerstwa Pracy, czym zaskoczyły ekonomistów. Według wcześniejszych informacji ministerstwa, stopa bezrobocia wyniosła 14%.

Jak wynika z danych GUS, po raz ostatni bezrobocie w lutym spadło w 2008 r. Dla porównania, w styczniu 2014 r. stopa bezrobocia wynosiła 14%, natomiast w lutym 2013 r. 14,4%.

„Stopa bezrobocia w wysokości 13,9% to wciąż bardzo dużo, ale widać ożywienie na rynku pracy. Podstawowe przyczyny, to coraz lepsza kondycja polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych eksportowych. Drugi istotny czynnik to zmiany w systemie redystrybucji środków z Funduszu Pracy. Urzędy Pracy od grudnia wiedziały jakimi środkami będą dysponować, dzięki czemu mogły lepiej i szybciej uruchomić pieniądze na aktywne formy walki z bezrobociem” – twierdzi Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Sprzedaż detaliczna rośnie

Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła w ujęciu rocznym o 7% wobec 4,8% w styczniu. Po raz ostatni sprzedaż w ujęciu rocznym rosła tak mocno 2 lata temu, w lutym 2012 r. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 5,9%. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna spadła o 0,6% po tym jak w styczniu spadła o 21,3%, co spowodowane było grudniowym efektem świąt Bożego Narodzenia.

„Najmocniej wzrosła sprzedaż samochodów, co spowodowane jest zmianami w VAT. Przedsiębiorcy chętni na zakup nowego pojazdu musieli śpieszyć się, by uniknąć większego podatku. Wzrost sprzedaży detalicznej oznacza, że Polacy czują się bardziej zabezpieczeni finansowo, a co za tym idzie – są bardziej skłonni do wydawania pieniędzy. To w pewnym sensie napędza gospodarkę. Wiele wskazuje na to, że tegoroczny wzrost PKB przekroczy próg 3,5%. Innymi słowy, możemy spodziewać się dalszego spadku bezrobocia oraz realnego wzrostu wynagrodzeń” – przekonuje Łukasz Piechowiak.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Dobre-dane-z-gospodarki-Bezrobocie-spada-sprzedaz-rosnie-3089056.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *