Drugie życie sanatorium Biały Orzeł

altRok 2014 to dla Sanatoriów Dolnośląskich czas dużych inwestycji. Spółka przeprowadzi m.in. II etap modernizacji swojego zabytkowego obiektu – szpitala Biały Orzeł w Sokołowsku. To właśnie w tej miejscowości w 1856 roku powstało pierwsze w Europie sanatorium leczenia gruźlicy, które w XIX i na początku XX wieku sprowadzało do Sokołowska kuracjuszy z całego kraju, Rosji, Szwecji, Holandii a nawet Ameryki Północnej.

Koszt przedsięwzięcia wyniesie 4,5 mln zł. Po zakończeniu prac budynek będzie przystosowany do prowadzenia opieki długoterminowej i rehabilitacji. Inwestycja w modernizację Białego Orła wpisuje się również w plany gminy Mieroszów, mające na celu odzyskanie przez Sokołowsko statusu uzdrowiska. Polska Akademia Nauk wydała już świadectwo potwierdzające lecznicze właściwości tamtejszego klimatu. Opinia PAN potwierdza, że wpływa on leczniczo na choroby układu oddechowego, choroby kardiologiczne, laryngologiczne a także ortopedyczno-urazowe.

Nowe źródło finansowania

Po licznych inwestycjach w modernizację swoich obiektów leczniczych spółka chce poszerzyć działalność. – Pracujemy nad wdrożeniem oferty komercyjnej, skierowanej do kuracjuszy nie tylko z całego kraju, a także z zagranicy – zaznacza Barbara Grzegorczyk. – Sprzedaż usług pozwoli nam pozyskać dodatkowe środki na rozwój, remonty i kolejne inwestycje – dodaje.

Plan działań

Wiele z planowanych na 2014 rok działań jest kontynuacją inwestycji rozpoczętych w minionym roku. Przypomnijmy, że spółka rozpoczęła wtedy i w części zrealizowała remonty warte ponad 13 mln złotych, wiele z nich finansując ze środków zewnętrznych. Na liście inwestycji znalazły się między innymi pierwszy etap modernizacji Białego Orła w Sokołowsku, remont sal i gabinetów zabiegowych w szpitalu w Rościszowie, a także start prac modernizacyjnych placówki Zimowit. W 2013 roku spółka przystąpiła także do projektu informatyzacji placówek, w 85% pokrytego przez środki unijne. Wszystkie te działania mają za zadanie wzmocnić standard obsługi pacjentów i usprawnić funkcjonowanie Sanatoriów Dolnośląskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *